«Найглибші глибини людського буття»: екзистенційні мотиви в романі Кормака Маккарті «Дорога»

Автор(и)

  • І.І. Качур Київський університет імені Бориса Грінченка

DOI:

https://doi.org/10.28925/2311-2425.2021.169

Анотація

У статті розглядається реалізація основних принципів екзистенціалізму на матеріалі роману Корма­ка Маккарті «Дорога». Авторка доводить, що ця філософська течія, основою якої є вчення про буття та людську екзистенцію, мала суттєвий вплив на формування світової літератури та виникнення однойменного літературного напряму. Твори американського письменника Кормака Маккарті відрізняються філософським спрямуванням та широкою тематикою. Зокрема, у пошуку відповідей на онтоло­гічні питання автор звертається до тем життя та смерті, свободи, стосунків батьків і дітей, людини й природи. Постапокаліптичний роман «Дорога», який приніс митцю світову славу, можна назвати вер­шиною його письменницької майстерності, оскільки твір ідейно-тематично, композиційно та стиліс­тично уособлює традиційні риси всієї творчості Маккарті. Нечисленна персоносфера роману дає змогу сконцентрувати увагу читача на філософському підмурівку роману. Так, автор піднімає та намагаєть­ся знайти відповіді на ключові питання сенсу та мети людського існування. Це дає змогу виділити значну кількість екзистенційних мотивів, зокрема: абсурдність буття, безнадія, страх, свобода, відчуження, індивідуальність і інші. Мотив абсурдності проявляється у зображенні майже повністю непридатного для життя світу, в якому панують жорстокість та смерть. Персонажі — позбавлені будь-яких ілюзії, розчаровані в житті, особливо старше покоління, намагаються просто вижити та зберегти свою ін­дивідуальність. Головних героїв постійно переслідує страх голодної чи насильницької смерті, втрати людяності й надії на краще майбутнє. Проте страх звільняє їх від умовностей і законів ворожого світу, надає сенсу існуванню.

Ключові слова: екзистенціалізм, Кормак Маккарті, екзистенційні мотиви, американська література, постапокаліптичний роман, топос дороги.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Downloads


Переглядів анотації: 41

Опубліковано

2021-11-30

Як цитувати

Качур, І. (2021). «Найглибші глибини людського буття»: екзистенційні мотиви в романі Кормака Маккарті «Дорога». Studia Philologica, (1), 61–67. https://doi.org/10.28925/2311-2425.2021.169

Номер

Розділ

Літературознавство